Archiwum kategorii: Bez kategorii

Przecinarki plazmowe i gazowe

Przecinarki plazmowe produkowane są na całym świecie jako maszyny tnące blachę i profile zamknięte w systemie 2D i 3D. To nowoczesne, zautomatyzowane maszyny CNC, przeznaczone do obróbki materiałów, cięcia stali czarnej, nierdzewnej a także aluminium. Są szybkie, ekonomiczne, ale przede wszystkim precyzyjne, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego. Oprócz tego składają się jeszcze z plazmy, palników tlenowych i stołu roboczego. Do ich zalet zalicza się możliwość komputerowego ustawiania cykli pracy oraz przebijania materiałów.

Jeśli chodzi o najważniejsze parametry pracy, to przecinarki plazmowe charakteryzuje najbardziej szybkość startu od krawędzi, maksymalna szybkość cięcia oraz pobór mocy.

Na rynku metalowym nabywcy szukają często przecinarki plazmowe SATRONIK, PROXIMA, oraz ESAB i HYPERZAKMET.

Przecinarka plazmowa HYPERZAKMET HPR 260 A

Przecinarka plazmowa HYPERZAKMET HPR 260 A

Popularne wypalarki PROXIMA to maszyny, które posiadają źródła plazmowe, centrale do filtrowania oraz duże moce silnika. To szybkie obrabiarki, które cechuje

posiadanie zsynchronizowanego cyfrowo, obustronnego napędu bramowego z przekładniami oraz silnikami.

Zaletą jest duża dokładność, na którą wpływa praca suportu palnika plazmowego ze sterowaną napięciowo wysokością w stosunku do obrabianego materiału, ale również ustawianą cyfrowo wysokością palnika w czasie obrabiania materiału.

Przecinarki plazmowe PROXIMA wyposażone są w interfejs. Odpowiada on za ustawianie wysokości palnika z odczytem jego położenia.

Wypalarki SATRONIK posiadają niezwykle dokładny palnik plazmowy, a oprócz niego dwa palniki tlenowe, które umożliwiają również cięcie grubych blach.

Przecinarki plazmowe renomowanej marki ESAB to są obrabiarki, które cechuje wysoka dokładność i wydajność. Wykorzystywane są najczęściej do palenia czarnej blachy oraz blachy tzw. kwasoodpornej.

Przecinarka plazmowa plasma ESAB SUPRAREX SXE-P2 5000 RH

Przecinarka plazmowa plasma ESAB SUPRAREX SXE-P2 5000 RH

W Polsce produkowane są wypalarki firmy ECKERT. Te dokładne i ekonomiczne obrabiarki cieszą się dobrą renomą na całym świecie.

Przecinarki gazowe znanej na całym świecie firmy STIGAL przeznaczone są głównie do wypalania blachy. Ich budowę charakteryzuje to, że mają żebrowane, aluminiowe profile.

Na szybkość takich obrabiarek wpływa fakt, iż wyposażone są one w cztery serwonapędy, wchodzące w skład całego ich układu napędowego. Ich praca stosowana jest najczęściej do cięcia plazmowego blachy metodą kształtową.

Jeśli chodzi o ich parametry charakterystyczne, to są przede wszystkim: długość i szerokość robocza, a także szybkość i grubość wypalania.

Dodatkowo przecinarki gazowe wyposażone są w dwustronny układ napędowy i układ bezsmarowy, potrzebny do realizowania zadań obróbczych w trudnych warunkach pracy.

Gilotyny

Obecnie na całym świecie produkowane są gilotyny oraz nożyce gilotynowe do blachy. Na rynku metalowym sporym zainteresowaniem cieszą się gilotyny produkcji czeskiej, słowackie, ale też włoskiej i rosyjskiej.

W Polsce chętnie nabywane są nowe i używane gilotyny Strojarne Piesok, Safan, Haco, czy Darley.

Nożyce gilotynowe hydrauliczne NGH-6

Nożyce gilotynowe hydrauliczne NGH-6

Sprzedawane obecnie gilotyny, to urządzenia produkowane jako mechaniczne i hydrauliczne. Tną arkusze blachy na paski.

Duże firmy i fabryki zaopatrywane są najczęściej w nowe nożyce gilotynowe, ponieważ takie maszyny nadają się doskonale do produkcji wielkoseryjnej. Mniejsze zakłady nabywają najczęściej używane gilotyny, ponieważ mają mniej środków finansowych na wyposażenie, ale też trudnią się najczęściej produkcją średnioseryjną i takie gilotyny są dla nich wystarczające, a zakup nowych od producenta nie byłby dla nich opłacalny, ponieważ za wysoki byłby koszt zakupu takiej maszyny i zbyt wysokie byłyby koszty eksploatacji.

Nożyce gilotynowe charakteryzują się pod względem budowy przede wszystkim metalowym sztywnym korpusem, zderzakami z możliwością ich regulacji, oraz posiadaniem noży. Te urządzenia mają regulowany kąt cięcia, regulowaną wielkość szczeliny. Jako wyposażenie gilotyny mogą posiadać stół odkładczy. Jest on przydatny do odbierania materiałów obrabianych, oraz układania ich na paletach.

Nożyce gilotynowe VIMERCATI CSI 3050/6

Nożyce gilotynowe VIMERCATI CSI 3050/6

Na wyposażeniu takich maszyn mogą znajdować się też dodatkowe noże, przydatne szczególnie dla prowadzących produkcję wielkoseryjną, gdzie eksploatacja maszyn jest oczywiście znacznie większa niż w mniejszych zakładach zajmujących się produkcją małoseryjną.

Jakie parametry techniczne charakteryzują nożyce gilotynowe? Są to głównie: długość cięcia, największa grubość blachy, która ma być cięta. Oprócz tego istotne są: szybkość cięcia, wysięg, kąt cięcia, czy moc silnika.

Klienci chętnie nabywają hydrauliczne nożyce gilotynowe. Dlaczego tak się dzieje? Czy się charakteryzują takie urządzenia? Maszyny takie są szybkie, ponieważ mają hydrauliczny napęd noża, docisk blachy i można w nich ustawiać elektrycznie zderzak, dzięki czemu takie gilotyny są ekonomiczne.

Wiele firm nabywa gilotyny NC i CNC – unowocześnione maszyny sterowane komputerowo. Są one niezwykle szybkie, ponieważ komputer zapamiętuje programy cięcia i urządzenia te automatycznie wykonują swoje zadania. Dzięki temu praca na nich jest bardzo precyzyjna, jeszcze bardziej ekonomiczna, a maszyny te dużo wydajniejsze. Dodatkowo gilotyny NC i CNC posiadają cyfrowe odczyty.

Nożyce gilotynowe nowe, które można zakupić u producentów, to wysokiej jakości urządzenia, które są szybkie, precyzyjne i ekonomiczne. Ale używane gilotyny też mają szerokie grono nabywców, a to z racji ich atrakcyjnej ceny, ale też dobrego stanu technicznego i wyposażenia – bo sprzedawcy oferują obecnie takie maszyny po przeglądach technicznych, z możliwością ich sprawdzenia na ruchu, ale i bogatym wyposażeniem.

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem materiałów wykonanych z metalu polega na usuwaniu z niektórych materiałów, zbędnych elementów metalu. Operacja taka może być realizowana na obrabiarkach uprzednio przygotowanych do realizacji tego typu zabiegów. Do tego typu skrawania przygotowane są m.in. takie obrabiarki do metalu jak: frezarki, tokarki a także wiertarki.

Podczas wykonania tego typu zabiegów skrawaniem wytwarzana jest niejednokrotnie bardzo wysoka temperatura, dlatego też niejednokrotnie można mówić, że skrawanie przedmiotów z metalu to tzw. zjawisko cieplne. Istotne jest też to z jakim natężeniem przyrząd obrabiarki do metalu obrabia niepotrzebny materiał z podlegających obróbce przedmiotów. Siła taka nazywana jest tzw. siłą skrawającą.

FREZARKA CNC DECKEL FP4CC/T

FREZARKA CNC DECKEL FP4CC/T

Także wartymi napomnienia czynnikami, które powinno się mieć na względzie, kiedy takie maszyny przeprowadzają obrabianie to niewątpliwie: wydajność oraz wysoka jakość podlegających obróbce powierzchni produktów i dość niskie nakłady realizowania takich zabiegów.

Podczas obróbki skrawaniem, przy zabiegu obróbczym metalowego materiału warta podkreślenia jest także oczywiście na przykład: skrawalność materiału metalowego, zależna jest od budowy materiału z metalu lub jego chemicznego składu. Przy czym, jeśli chodzi o narzędzia, które są wymagane do przebiegu tego rodzaju prac obróbczych, to mogą być wykonany ze stali narzędziowych stopowych oraz węglowych, proponowanych do pracy w bardzo wysokich lub niskich temperaturach, stale wysokostopowe określane mianem szybkotnących, materiały narzędziowe spiekane, tj.: cermetale, węgliki metali, twarde stopy narzędziowe, np. stellity: stopy węgla, chromu albo kobaltu, oraz diament.

Tokarka CNC GILDEMEISTER NEF CT-60

Tokarka CNC GILDEMEISTER NEF CT-60

Natomiast, jeśli idzie o obrabiarki do metalu przeznaczone do obróbki, najczęściej sprzedawane lub kupowane nie tylko w Polsce ale i za granicą to wyposażone są w narzędzia do obróbki z węglików spiekanych metali, ale również z narzędziowych stali.

Reasumując, należy mieć na względzie, że obróbka skrawaniem to taki zabieg, podczas którego odpowiednio do wykonywania wybranych operacji obróbczych na różnych maszynach, wykorzystywane są różne narzędzia. I np.: podczas zabiegów skrawania na tokarkach znajdują zastosowanie różnorodne uchwyty tokarskie, w zależności do przebiegu danych czynności skrawania, jak: obróbka powierzchni walcowych czy czołowych. Natomiast wiertarki w sytuacji wykonywania operacji skrawania mogą wiercić narzędziami o ogólnym przeznaczeniu, jak np. wiertłami krętymi, czy wiertłami o specjalnym przeznaczeniu, np.: płaskie wiertła, wiertła do otworów głębokich, wiertła do otworów kształtowych, ale też wiertła do nakiełków.

Obróbka skrawaniem realizowana na frezarkach wykonywana jest przy użyciu różnego rodzaju frezarskich uchwytów, jak trzpienie, albo frezarskie głowice.

Wytaczarki używane

Popularnymi maszynami na polskim i zagranicznym rynku, do realizacji dokładnej obróbki otworów w unieruchomionym przedmiocie są wytaczarki używane. Na czym polega ich działanie oraz do czego są używane takie urządzenia? Praca wytaczarek charakteryzuje się przede wszystkim dużą prędkością obrotową wrzeciona i stosunkowo małą głębokością skrawania i małym posuwem roboczym.

Kto kupuje wytaczarki używane? Wytaczarki używane są nabywane najczęściej przez mniejsze zakłady i przedsiębiorstwa, dla których zakup nowych maszyn tego typu, nie jest zyskowny, i które nie dysponują aż tak sporym kapitałem, jak większe firmy.

Wytaczarka pozioma STANKO 2A614-1

Wytaczarka pozioma STANKO 2A614-1

Ze względu na prędkość skrawania, do wytaczania stosowane są wytaczadła, które mają noże z diamentowymi ostrzami i z ostrzami z węglików spiekanych.

Wytaczarki używane mogą realizują zadania bardzo dokładnie i są wydajne, otwory przez nie obrobione cechują się gładkością. To obrabiarki, które wykorzystywane są podczas produkcji masowej, również w przemyśle motoryzacyjnym.

Wytaczarka stołowa CNC UNION CBFK 110

Wytaczarka stołowa CNC UNION CBFK 110

Wyróżnia się wiele typów wytaczarek, między innymi wytaczarki pionowe – z pionową osią wrzeciona, poziome z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.

Czym różnią się między sobą poszczególne typy tych obrabiarek? Chętnie nabywane wytaczarki używane pionowe wykorzystywane są przy obróbce dłuższych otworów. Wytaczarki poziome natomiast stosowane są przy obróbce otworów krótkich.

Zakłady są równie często wyposażane w wytaczarki używane współrzędnościowe, stosowane przy dokładnej obróbce przedmiotów, które się przemieszczają według precyzyjnie ustalonych współrzędnych, w odniesieniu do narzędzia. Urządzenia tego rodzaju potrafią wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, szlifować otwory, gwintować otwory lub poprzecznie toczyć. Urządzenia takie wykorzystywane są do pracy w warsztatach do realizacji przyrządów obróbczych, a także w zakładach produkcyjnych przy obróbce małoseryjnej dokładnych przedmiotów. Wytaczarki tego typu można podzielić na pionowe, poziome, oraz bramowe.

Skup maszyn

W Polsce i za granicą rozwija się sprzedaż i skup maszyn do metalu. Są to różne urządzenia do obróbki plastycznej oraz do obróbki skrawaniem. Urządzenia takie to np.: tokarki, frezarki, szlifierki, prasy, czy lasery.

Aby ułatwić na rynku skup maszyn i ich sprzedaż pojawia się jeszcze więcej firm, które zajmują się skupem i sprzedażą takich urządzeń, komisów maszyn, czy giełd maszyn, które oferują wiele różnych modeli urządzeń tego typu.

Obrabiarki do metali, które cieszą się tu obecnie sporym zainteresowaniem klientów, to maszyny do obróbki metalu konwencjonalne – wykorzystywane przy produkcji mało- i średnioseryjnej i urządzenia CNC – niezbędne przy produkcji wielkoseryjnej i masowej. Obrabiarki ze sterowaniem CNC, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego z zakodowanymi w pamięci programami, sprawiają, że praca na nich przebiega w sposób szybszy niż na innych urządzeniach konwencjonalnych.

Centrum obróbcze CHIRON FZ 12 W MAGNUM HIGH SPEED

Centrum obróbcze CHIRON FZ 12 W MAGNUM HIGH SPEED

Skup maszyn i ich sprzedaż ułatwia na rynku metalowym z pewnością komis maszyn i giełda maszyn.

Czym się charakteryzuje komis maszyn? Jest to instytucja, która pomaga nie tylko kupować, ale też sprzedawać maszyny nowe i używane według wytycznych zapisanych w umowie danego komisu. Ale na czym dokładnie polega działalność komisów? Ktoś, kto pozbywa się maszyny i zleca sprzedaż komisowi zostaje zleceniodawcą. Komis zajmuje się zbyciem maszyny, ale żąda podanej w umowie prowizji za przeprowadzenie takiej transakcji.

Giełda maszyn – czym się charakteryzuje? Giełda maszyn funkcjonuje jako spotkanie handlowe, ustalone, żeby umożliwić zarówno kupującym, jak i sprzedającym osiągnięcie celu, wiążącego się ze sprzedażą i skupem maszyn do metalu. Giełdy działają zgodnie z określonymi wcześniej regulaminami.

Na całym świecie sprzedaje się wiele maszyn do metali konwencjonalnych i CNC zarówno nowych, jak i używanych, stąd coraz więcej firm prowadzących skup maszyn i ich sprzedaż. Oferowane tam nowe maszyny to urządzenia polskich, ale też zagranicznych producentów, na które kupujący posiada często gwarancję od producenta.

Wykrawarka rewolwerowa AMADA PEGA 244

Wykrawarka rewolwerowa AMADA PEGA 244

Jeśli chodzi o urządzenia używane, to można je nabyć tam nieraz dużo taniej. Sprzedawcy zgadzają się zwykle na sprawdzenie tego typu maszyn, ich stanu technicznego i możliwości. Kupujący może wtedy sprawdzić wymagania techniczne i jakościowe urządzenia i rozważyć, czy są one zgodne z wykonywaniem później na nich zadań obróbczych.

Lasery używane

Na rynku występuje wiele typów wycinarek laserowych do obróbki rur, nie tylko nowych, ale i używanych. Lasery używane nabywane są chętnie przez firmy trudniące się obróbką średnio- i wielkoseryjną, ponieważ są obecnie sprzedawane jako maszyny sprawdzone, po przeglądach technicznych i można je wypróbować na ruchu. Można by tutaj postawić pytanie, jakie funkcje obróbki posiadają takie lasery używane, chętnie nabywane obecnie przez kupujących – jak one pracują? Są to na przykład: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki, system ustawień współrzędnych obróbki oraz program pomocy. Lasery posiadają też wyświetlacz czasu działania.

Laser MAZAK SUPER TURBO X-48 HI-PRO

Laser MAZAK SUPER TURBO X-48 HI-PRO

Takie lasery używane czasie pracy również mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Z kolei po zrealizowaniu zabiegu obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Ich zakres ruchu można ograniczyć. Urządzenia te mogą mieć też sterowaną przerwę w ruchu.

Lasery używane są chętnie nabywane, ponieważ są tańsze od nowych tego rodzaju urządzeń, a są również bardzo dokładne i doskonale sprawdzają się jako urządzenia samodiagnoznujące podczas produkcji średnioseryjnej.

Maszyny te mają stół, rezonator, czyli źródło lasera, a także sterowanie CNC. Dzięki możliwości automatycznego załadunku blachy urządzenia te są bardzo szybkie, przez co są również bardzo wydajne. Wysoki jest koszt obróbki blachy laserem, jednak jest on paradoksalnie opłacalny, ponieważ urządzenie to jest niezwykle szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, jest niezwykle dokładne, dzięki stabilnej budowie i umożliwia produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w stosunkowo krótkim czasie – dzięki nowoczesnej technice pomiarowej i napędowej.

Laser MAZAK NEW TURBO - X48

Laser MAZAK NEW TURBO – X48

Lasery używane wyróżniają się jakością wykrawania laserowego, bo mają nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest wycinanie prostych, a także trudnych konturów wewnętrznych oraz zewnętrznych – zarówno na grubych, oraz cienkich blachach.

Maszyny tego typu wyposażone są w sterowanie CNC, które składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku i Platformy PC.

Takie lasery używane do obróbki metalu mogą ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie, a także hartować.

Co charakteryzuje pracę lasera? Wiązka lasera, występująca przed ostrzem, które skrawa, nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego podczas przecięcia. W takiej sytuacji materiał nie jest już tak twardy i skrawanie go może być łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiego urządzenia, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Wycinarki laserowe są to urządzenia sterowane numerycznie, które zastępują maszyny konwencjonalne, stosowane do pracy przy małych i średnich produkcjach. Lasery to drogie maszyny, jednak patrząc na ich sposób działania ich zakup jest bardzo opłacalny – szczególnie zakup laserów używanych. Wypada też wspomnieć o tym, że takie maszyny pozwalają na realizację zadań obróbczych na materiałach trudnych do skrawania, co nie daje gwarancji przy realizacji takich zabiegów na innego typu urządzeniach.

Maszyny do metalu używane

Na całym świecie rozwija się nieustannie sprzedaż urządzeń do metalu. Są to różnego rodzaju maszyny do metalu używane, na przykład do obróbki plastycznej oraz do obróbki skrawaniem. Urządzenia takie to np.: tokarki, frezarki, szlifierki, prasy, lasery itp.

Na rynku metalowym na całym świecie sprzedawane są maszyny do metalu używane konwencjonalne – wykorzystywane najczęściej przy produkcji mało- i średnioseryjnej i maszyny CNC – niezbędne przy produkcji wielkoseryjnej i masowej.

Takie obrabiarki ze sterowaniem CNC, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego z zakodowanymi programami, sprawiają, że praca na nich przebiega w sposób sprawniejszy niż na innych obrabiarkach. Maszyny takie są też dokładniejsze, a realizacja zadań obróbczych przebiega na nich dużo sprawniej.

Aby ułatwić na rynku skupowanie i sprzedaż obrabiarek tego typu pojawia się jeszcze więcej firm zajmujących się skupem i sprzedażą takich urządzeń, komisów maszyn czy giełd maszyn, które mają w swojej ofercie bogaty asortyment obrabiarek tego typu.

Komis maszyn jest to instytucja pomagająca kupować a także sprzedawać maszyny do metalu używane i nowe, zgodnie z umową ustaloną w komisie. Osoba, która pozbywa się maszyn i zleca sprzedaż komisowi zostaje zleceniodawcą. Komis sprzedaje maszynę, ale żąda podanej w umowie prowizji za realizację określonej transakcji.

Giełda maszyn jest to spotkanie w celach handlowych, zorganizowane, by dać możliwość sprzedającym oraz kupującym realizację określonego celu, związanego ze skupem albo też ze sprzedażą maszyn do metali. Giełdy funkcjonują według określonego regulaminu.

Obecnie sprzedawanych jest wiele rodzajów nowych i używanych obrabiarek do metalu konwencjonalnych i CNC. Maszyny nowe to urządzenia polskich, ale też zagranicznych renomowanych firm, na które nabywca otrzymuje gwarancję od sprzedającego. Maszyny do metalu używane można nabyć często dużo taniej. Sprzedawcy zgadzają się często na sprawdzenie urządzeń, aby klient mógł sprawdzić stan techniczny i możliwości danego urządzenia. Nabywający może wtedy sprawdzić wymagania techniczne i jakościowe urządzenia i rozpatrzyć, czy są one zgodne z realizacją wykonywanych w przyszłości na nich zadań obróbczych. Sprzedawcy proponują używane obrabiarki sprawdzone i gotowe do pracy.

Zaginarki używane

Obecnie na całym świecie sprzedawanych jest wiele rodzajów zaginarek. Sprzedawcy oferują oprócz nowych maszyn tego typu także zaginarki używane.

Producenci oferują zaginarki do blachy konwencjonalne oraz ze sterowaniem NC lub CNC – pozwalające na zaprogramowanie zadanych cyklów pracy a także umożliwiają wykonywanie danych operacji. Zakup tego rodzaju maszyn od producentów jest opłacalny szczególnie dla firm trudniących się produkcją wielkoseryjną i masową – wtedy taki wydatek na zakup maszyny zwraca się błyskawicznie.

Mniejsze przedsiębiorstwa, które zajmują się mniejszą wytwórczością częściej nabywają tańsze zaginarki używane.

W sprzedaży w Polsce i za granicą występują np. nowe i używane zaginarki do blach, do rur oraz do prętów. Takie zaginarki konwencjonalne są to maszyny, których parametry pracy przed realizacją każdego zadania obróbczego ustawia się od nowa ręcznie.

Zaginarka ręczna BENDMAK AFM 1260 X 1,5

Zaginarka ręczna BENDMAK AFM 1260 X 1,5

Zaginarki wyposażone w sterowanie NC działają na podstawie określonych wcześniej przez operatora parametrów działania programu maszyny, w postaci przeliczonych wielkości i tworzenie różnego rodzaju programów. Jeśli chodzi o zaginarki wyposażone w sterowanie CNC, to są urządzenia, które same wyliczają parametry pracy, na podstawie grubości blachy. Można na nich tworzyć różnego rodzaju programy, które pozwalają na przeprowadzenie różnych niełatwych zabiegów obróbczych, na przykład takich kształtów jak walce, czy rury. Sterowanie tych maszyn umożliwia wizualizację procesu gięcia. Są chętnie nabywane przez firmy – te, których nie stać na takie nowe urządzenia, kupują takie zaginarki używane.

Zaginarka RAFAMET KM 4

Zaginarka RAFAMET KM 4

Urządzenia tego typu – zarówno nowe, jak i używane – posiadają często wyposażenie, które pozwala im na wykorzystanie do zaginania pojedynczych detali albo całych partii profili.

Zaginarka ręczna  BENDMAK AFM 1260 X 1,5

Zaginarka ręczna BENDMAK AFM 1260 X 1,5

Zastosowanie danego rodzaju zaginarek zależy od poziomu trudności zabiegów obróbczych, które mogą być na nich wykonywane. Realizacja zabiegów mniej skomplikowanych i niewielkiej partii obrabianego materiału opłaca się bardziej na tańszych zaginarkach konwencjonalnych. Zadania bardziej skomplikowane łatwiej i korzystniej jest wykonywać na szybszych oraz dokładniejszych zaginarkach posiadających sterowanie NC i CNC – których większy koszt zakupu zwróci się w niedługim czasie, biorąc pod uwagę szybkość i dokładność ich pracy. Dlatego też, firmy kupują często używane zaginarki, tańsze, ale również wyposażone w dodatkowe oprzyrządowanie i po przeglądach technicznych.

Wtryskarki

Wtryskarki to maszyny na których wykonuje się prasowanie wtryskowe. Polega ono na wtryskarkach polega na uplastycznieniu półfabrykatu w cylindrze maszyny i szybkim wyciśnięciu poddanego uplastycznieniu materiału do formy. Zespolone tworzywo staje się w formie wytworem o wymaganym kształcie. Tworzywo znajdujące się w cylindrze wtryskarki zostaje uplastycznione.
Ostatnia część takiego procesu określana jest mianem zestalenia. Zestalenie może mieć różną formę, odpowiednią do własności tworzyw. Jednak, aby doszło do zestalenia materiału z tworzywa termoplastycznego, jego temperatura powinna być niższa niż temperatura mięknienia.
Jeśli chodzi o tworzywa termoutwardzalne temperatura tworzywa musi być wyższa niż temperatura cylindra wtryskowego.

Wtryskarka ENGEL ES 600-100 CC80

Wtryskarka ENGEL ES 600-100 CC80

Prasowanie można wykonywać na wtryskarkach tłokowych albo na wtryskarkach ślimakowych.
Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki tłokowej? Wtryskarka tłokowa składa się z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej i grzejnika elektrycznego.
Co wchodzi w skład budowy wtryskarki ślimakowej? Urządzenie takie zbudowane jest mianowicie z cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy oraz z grzejnika elektrycznego.
W takich maszynach, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego, podaje się tworzywo do dyszy wtryskowej. Materiał zostaje uplastyczniony dzięki grzejnikom umieszczonym wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie, a następnie wypycha jego część do formy wtryskowej. Aby materiał był dokładnie ogrzany, w cylindrze takiej maszyny umieszcza się rozdzielacz masy tworzywa. Czasem zdarza się, że warstwy, które znajdują się dalej od ścianek ogrzewanego cylindra są mniej ogrzane. Działa to negatywnie na cały proces, bo materiał ten ogrzany nierówno powoduje powstanie naprężeń wewnętrznych w wytworzonym na wtryskarce fabrykacie.
Na czym polega różnica pomiędzy pracą wtryskarek tłokowych a pracą wtryskarek ślimakowych? Wtryskarki takie w różny sposób powodują uplastycznianie, w inny sposób też przekazują ciśnienie. We wtryskarkach ślimakowych obracający się ślimak powoduje mieszanie materiału oraz wywołuje jego równomierne ogrzanie. Następne porcje uplastycznionego tworzywa wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego tworzywa. Dlatego straty ciśnienia, które powstają w cylindrze w wyniku oporów przepływu tworzywa są nieznaczne, wynoszą tylko od 5-10 %.
Niejednokrotnie używaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy. Najpowszechniej występuje w takiej formie produkcja z pianki strukturalnej. Możliwa jest ona do wykonania na wtryskarkach ślimakowych, używając metodę niskociśnieniową. Gniazdo formy zostaje szybko napełnione stopionym tworzywem z rozpuszczonym w nim pod ciśnieniem obojętnym gazem, nieraz pochodzącym z rozkładu środka spieniającego.
W sytuacji, gdy w gnieździe formy panuje niskie ciśnienie, z roztworu wydziela się gaz, a w masie tworzywa powstają niewielkie pęcherzyki powietrza, powodujące wzrost obojętności i wypełnienie tworzywem całego gniazda formy.
Wielkość spieniania uzależniona jest od ilości zużycia środka spieniającego. Jest on też uzależniony od ilości wprowadzonego do formy tworzywa. Jednak na ogół nie przekracza on 50%.
Reasumując, podczas zabiegów wykonywanych na wtryskarkach niezwykle istotne są takie parametry, jak: temperatura formy, temperatura wtrysku, ciśnienie wtrysku oraz czas trwania docisku – one charakteryzują proces wtrysku i – co ważne – są od siebie zależne.

Wytaczarki

Obrabiarkami stosowanymi przy realizacji bardzo dokładnej obróbki otworów w nieruchomym przedmiocie są wytaczarki.

Praca tych maszyn charakteryzuje się dużą prędkością obrotową wrzeciona, niewielką głębokością skrawania i małym posuwem roboczym.

Z uwagi na szybkość skrawania, do wytaczania wykorzystywane są wytaczadła, posiadające noże z diamentowymi ostrzami lub z ostrzami z węglików spiekanych. Zabiegi wykonywane przez wytaczarki są realizowane skrupulatnie, otwory przez nie obrobione cechują się gładkością.

Wytaczarki często wykorzystywane są przy produkcji masowej, ale też w przemyśle motoryzacyjnym.

Wytaczarka współrzędnościowa 2B440A

Wytaczarka współrzędnościowa 2B440A

Kluczowymi parametrami określającymi wytaczarkę są przede wszystkim: maksymalna średnica obrabianego otworu, maksymalne wymiary przedmiotu przeznaczonego do obróbki i wymiary roboczej powierzchni stołu.

Występuje wiele rodzajów wytaczarek, przede wszystkim wytaczarki pionowe – z pionową osią wrzeciona, poziome z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.

Wytaczarka 2M614

Wytaczarka 2M614

Maszyny tego typu pionowe używane są przy obrabianiu otworów długich. Obrabiarki takie poziome przeciwnie wykorzystywane są przy obróbce krótkich otworów.

Wytaczarki współrzędnościowe używane są przy dokładnej obróbce przedmiotów, które przemieszczają się według precyzyjnie sprecyzowanych współrzędnych, w stosunku do narzędzia. Maszyny tego typu potrafią wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, szlifować otwory, gwintować otwory czy poprzecznie toczyć. Urządzenia te wykorzystywane są do pracy w narzędziowniach do tworzenia przyrządów obróbkowych lub w zakładach produkcyjnych przy obróbce małoseryjnej dokładnych przedmiotów. Wytaczarki takie można podzielić na pionowe, poziome, oraz bramowe.