Archiwum kategorii: Lasery

Lasery to zautomatyzowane maszyny z systemem 2D lub 3D. Posiadają sterowanie numeryczne, dzięki czemu są niezwykle ekonomiczne i dokładne.

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Firmy Polskie i zagraniczne produkują obecnie wiele rodzajów laserów do obróbki metali i profili zamkniętych, w wersji 2D i 3D.

Jednym z najpopularniejszych modeli laserów, cieszącym się sporym zainteresowaniem nabywców na rynku metalowym, jest laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII – wyprodukowany przez renomowaną markę YAMAZAKI MAZAK CORP.

Tego typu maszyny doskonale sprawdzają się podczas szybkiej, masowej produkcji, ponieważ są to urządzenia szybkie i dokładne. Wyposażone są w sterowanie, które umożliwia im zapisywanie kolejnych kroków pracy obróbczej. Są to maszyny tzw. samodiagnozujace.

Jeśli chodzi o budowę, to laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII  podobnie jak inne maszyny tego typu posiada stół, źródło lasera i wspomniane już sterowanie CNC. Laser taki ma możliwość automatycznego załadowywania materiału, dzięki temu jest niezwykle szybkim urządzeniem.

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Jaki ma wpływ na pracę sterowanie numeryczne lasera MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII? Istotnym jest fakt posiadania przez te lasery sterowania cyfrowego. Takie sterowanie pozwala bowiem nie tylko na wykonywanie prostych prac obróbczych, ale także umożliwia realizację bardzo skomplikowanych zabiegów, pozwala np. na wycinanie skomplikowanych konturów wewnętrznych czy zewnętrznych, nie tylko na cienkich, ale i bardzo grubych blachach. Laser ten może wycinać, wykrawać, drążyć i strukturyzować powierzchnie.

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Jeśli chodzi o parametry techniczne, które charakteryzują ten laser, to przede wszystkim należy wspomnieć o mocy lasera, która w tym przypadku wynosi aż 2500 W. Ważne są również dane odnoszące się do przesuwów lasera w osi X,Y i Z, które to wynoszą kolejno: 3235x1545x100 mm. Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII może obrabiać również przedmioty o sporych gabarytach: 3050x1525x22 mm, a jego stół podczas pracy może być obciążony aż do 7,9 kN, przy całkowitej wadze tego lasera 136,2 kN.

W jaki sposób laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII realizuje takie zabiegi obróbcze? Praca lasera polega na tym, że jego wiązka laserowa – występująca przed ostrzem, które skrawa – nagrzewa obrabiany materiał, powyżej temperatury topnienia. Wówczas strumień gazu – który jest współosiowo doprowadzany z wiązką – pozbywa się materiału, który powstał podczas przecinania. Materiał wtedy staje się miękki i cięcie go jest łatwiejsze – mniejsze jest zużycie narzędzi w czasie takiej pracy oraz wzrasta wydajność lasera, który jest niezwykle szybki podczas pracy.

Zatem zasadne jest wyposażanie fabryk i dużych zakładów produkcyjnych w takie lasery, które wspaniale sprawdzają się podczas produkcji wielkoseryjnej czy masowej.

Ale mniejsze przedsiębiorstwa również chętnie nabywają te lasery. Jeśli nie posiadają funduszy na nabycie takiego nowego, szybkiego i zautomatyzowanego urządzenia, chętnie kupują takie tańsze, używane lasery – które oferują między innymi komisy i giełdy maszyn.

Przecinarki laserowe

Przecinarki laserowe do metali to maszyny, które aktualnie produkuje się na całym świecie. Stosowane są do obróbki metalu, profili zamkniętych oraz rur. Konstruowane są w wersjach 2D i 3D. W Polsce, jak i za granicą produkowanych jest wiele typów takich maszyn.

Przecinarki laserowe to zautomatyzowane urządzenia. Podczas wykonywania zabiegów obróbczych potrafią automatycznie przyśpieszać, albo też zwalniać tempo. Natomiast po zakończeniu operacji obróbczych automatycznie wracają do punktu zero. Zakres ruchu tych maszyn można również ograniczać. Lasery mają także sterowaną przerwę w ruchu.

Laser TRUMPF TRUMATIC L3030

Laser TRUMPF TRUMATIC L3030

Jeśli chodzi o budowę i wyposażenie, to przecinarki laserowe mają stół, rezonator, inaczej nazywany źródłem lasera i sterowanie CNC. Mają też możliwość automatycznego załadowywania, co sprawia, że są szybkie, ale też wydajne.

Lasery mają nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest cięcie prostych oraz złożonych konturów wewnętrznych i zewnętrznych na grubych, oraz cienkich blachach.

Przecinarki laserowe mają następujące wyposażenie: agregat lasera, automatyczny zmieniacz palet i przenośnik taśmowy wzdłużny, układ do szybkiej wymiany głowicy, układ do napylania oleju, wielokomorowy system wyciągowy, kompaktowy filtr pyłowy.

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Laser MAZAK SUPER TURBO X-510 MKII

Ich sterowanie CNC składa się z pamięci głównej, Platformy PC, kolorowego monitora oraz twardego dysku.

Jakie zabiegi obróbcze wykonują najczęściej przecinarki laserowe? Jest to głównie cięcie, wykrawanie, drążenie, strukturyzowanie powierzchni, a także hartowanie. Ich działanie polega na tym, że wiązka lasera występująca przed skrawającym ostrzem nagrzewa materiał obrabiany powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, usuwa wtedy materiał powstały podczas przecięcia. Dzięki temu materiał staje się miękki, dlatego skrawanie go jest łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Przecinarki laserowe tną i wykrawają w bardzo szybkim tempie. Nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji.