Wytaczarki używane

Popularnymi maszynami na polskim i zagranicznym rynku, do realizacji dokładnej obróbki otworów w unieruchomionym przedmiocie są wytaczarki używane. Na czym polega ich działanie oraz do czego są używane takie urządzenia? Praca wytaczarek charakteryzuje się przede wszystkim dużą prędkością obrotową wrzeciona i stosunkowo małą głębokością skrawania i małym posuwem roboczym.

Kto kupuje wytaczarki używane? Wytaczarki używane są nabywane najczęściej przez mniejsze zakłady i przedsiębiorstwa, dla których zakup nowych maszyn tego typu, nie jest zyskowny, i które nie dysponują aż tak sporym kapitałem, jak większe firmy.

Wytaczarka pozioma STANKO 2A614-1

Wytaczarka pozioma STANKO 2A614-1

Ze względu na prędkość skrawania, do wytaczania stosowane są wytaczadła, które mają noże z diamentowymi ostrzami i z ostrzami z węglików spiekanych.

Wytaczarki używane mogą realizują zadania bardzo dokładnie i są wydajne, otwory przez nie obrobione cechują się gładkością. To obrabiarki, które wykorzystywane są podczas produkcji masowej, również w przemyśle motoryzacyjnym.

Wytaczarka stołowa CNC UNION CBFK 110

Wytaczarka stołowa CNC UNION CBFK 110

Wyróżnia się wiele typów wytaczarek, między innymi wytaczarki pionowe – z pionową osią wrzeciona, poziome z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.

Czym różnią się między sobą poszczególne typy tych obrabiarek? Chętnie nabywane wytaczarki używane pionowe wykorzystywane są przy obróbce dłuższych otworów. Wytaczarki poziome natomiast stosowane są przy obróbce otworów krótkich.

Zakłady są równie często wyposażane w wytaczarki używane współrzędnościowe, stosowane przy dokładnej obróbce przedmiotów, które się przemieszczają według precyzyjnie ustalonych współrzędnych, w odniesieniu do narzędzia. Urządzenia tego rodzaju potrafią wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, szlifować otwory, gwintować otwory lub poprzecznie toczyć. Urządzenia takie wykorzystywane są do pracy w warsztatach do realizacji przyrządów obróbczych, a także w zakładach produkcyjnych przy obróbce małoseryjnej dokładnych przedmiotów. Wytaczarki tego typu można podzielić na pionowe, poziome, oraz bramowe.