Lasery

Lasery do obróbki metalu i blachy to maszyny konstruowane w wersjach 2D i 3D. Na rynku oferowanych jest wiele modeli laserów zajmujących się obróbką rur i profili zamkniętych.

Lasery do metalu podczas pracy mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Jednak po zrealizowaniu zabiegu obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Zakres ich ruchu można ograniczyć. Urządzenia te mogą mieć też sterowaną przerwę w ruchu.

Przecinarki laserowe to są obrabiarki samodiagnoznujące. Ich elementy składowe to głównie: stół, rezonator – źródło lasera, a także sterowanie CNC.

Laser MAZAK SUPER TURBO X48 HI-PRO

Laser MAZAK SUPER TURBO X48 HI-PRO

Dzięki automatycznemu załadowywaniu urządzenia te są szybkie, przez co są również niezwykle wydajne.

Wysoki jest koszt skrawania blachy laserem, ale jest on przy tym paradoksalnie opłacalny, dlatego, że urządzenie takie jest bardzo szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, a przy tym jest niezwykle dokładne, dzięki sztywnej konstrukcji. Pozwala też na produkcję długich i krótkich serii w stosunkowo krótkim czasie, dzięki unowocześnionej technice pomiarowej i napędowej, wyróżniającej się jakością cięcia.

Lasery do metalu wyposażone są w nowoczesne sterowanie CNC, które umożliwia wycinanie prostych i trudnych konturów wewnętrznych, a także zewnętrznych, na grubych, jak i cienkich blachach.

Laser CNC AMADA LC 2415 ALPHA III

Laser CNC AMADA LC 2415 ALPHA III

W skład wyposażenia laserów wchodzą: agregat lasera, automatyczny zmieniacz palet i przenośnik taśmowy wzdłużny, układ do szybkiej wymiany głowicy, układ do napylania oleju, wielokomorowy system wyciągowy, kompaktowy filtr pyłowy i kabina ochronna.

Podczas pracy przecinarki laserowej wiązka lasera, która występuje przed skrawającym ostrzem nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego podczas przecięcia. Dzięki temu materiał staje się miękki i cięcie go staje się łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Lasery przeznaczone do obróbki metalu tną niezwykle szybko i precyzyjnie. Dlatego też nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to urządzenia sterowane numerycznie, zastępujące maszyny konwencjonalne, stosowane do pracy przy małych i średnich produkcjach.

Podsumowując, lasery do obróbki metalu to maszyny, które umożliwiają realizację zadań obróbczych na materiałach trudnych do skrawania, co nie sprawdza się przy wykonywaniu takich zabiegów na innych maszynach.